HEAD UUT AASTAT! Minu aasta kokkuvõte 2018

Head sõbrad, endised ja praegused kolleegid, tuttavad, lähedased ja kõik teie kes te loete minu aasta kokkuvõtet 2018. Aasta lõpp on väga eriline aeg, meenutamaks lõppevat aastat, mõelda sellele kui hea või halb see oli või hoopiski teha korrektuure ja muudatusi oma elus, seada uusi eesmärke tulevaks aastaks ning nostalgitseda, mida teen ka mina käesolevaga. Minu aastalõpu kõned on alati olnud väga pidulikud ja erilised, sest palju ma ikka mõtlen või palju ka teie mõtlete lõppevale aastale, kui ainult siis, kui see lõppeb. Elu on kiire ja tõttab nagu vedur, siis meil ei ole aega mõelda ja meenutada kõiki neid toredaid sündmusi, mis jäid lõppevasse aastasse.

Täna, 31. detsembril jätame me seljataha taas ühe – kellele hea, kellele halva – aasta, mis pakkus palju sündmusi ajas ja ruumis. Meenutades eelmise aasta kokkuvõtet, on aasta olnud vägagi ootamatu, kujunedes hoopiski millegiks, mida oodata ei osanud. Näiteks minu plaanid jätkata ülikooliõpinguid ja teha seetõttu vähem reise. Kindlasti minu sõbrad ja tuttavad kes mind rohkem teavad, on veendunud, et kui nad loevad minu eelmise aasta kokkuvõtet, näevad, et minu plaanid kujunesid vägagi teistsuguseks, kui see oli kirjas uusaasta tervituses. Seda juba eelkõige seetõttu, et minu uusaasta tervituses oli väga palju prognoositavaid tegevusi, mis ei läinud nõnda nagu see oli plaanis.

See näitab vaid üht – elu on ettearvamatu. Me elame mõnes mõttes tänases päevas, isegi kui me tahame mõelda ette. Meie elud on muutlikud ja tihti ettearvamatud. Igas aastas on olnud täis erinevaid üllatusi ja olles noor, tuleb ette tõesti väga palju muutusi, sest see on aeg mil meie teeme ettevalmistusi ja rajame oma elutee. See milliseks see kujuneb, oleneb sellest, millisena me seda ehitame ja kui püüdlikud me oleme siis, kui meil see võimalus on. Ma olen ikka oma sõpradele ja tuttavatele öelnud: nii kaua kui Sa oled noor, siis võta elult kõik mis võtta annab. Ma tean, et see on julge ütelus ja võib kätkeda endas riske, kuid nende maandamine noores eas on tunduvalt kergem, kui vanemas eas, ehkki pole veel sinna ikka jõudnud, kus oleksin pädev kaasa rääkima igal teemal. Siiski, nähes tänaseid võimalusi ja seda, kui kiiresti maailm muutub, võime me täna tunnistada, et tõepoolest tänaste noorte elu on tunduvalt kergem, kui ajal, mil piirid olid kinni ning valitses range režiim.

Minu 2018. oli kokkuvõttes edukas ja seiklusi täis aasta, mis kuigi paljulubavalt ei alanud. Ja seda seetõttu, et aasta esimesel poolel kukkusin ma läbi telesaates “Eesti otsib superstaari”. See oleks justkui nii ammu, kuid me saame endiselt seda veel selle aasta numbrisse kirjutada. Samas kui meenutada kõiki teisi sündmusi, nagu näiteks kooli lõpetamine, juhilubade edukas väljavahetamine (loe: esmaste juhilubade väljavahetamine “päris” lubade vastu) ning palju seiklusi ja reisimist, siis aasta oli vägagi vaheldusrikas ja huvitav, peale selle et veel ka edukas. Me õpime oma elus ennast rohkem ja rohkem usaldama ja saame peagi aru, et ebaõnnestumised ei ole põhjuseta, iga ebaõnnestumine on mõne teise hea põhjus ja algus. Kui me õpime ja saame aru, et me ei kaota lootust ning läbi ebaõnnestumiste muutume enesekindlamaks, siis me märkame et meie elu üks suur areng ja katkematu takistusterada, mille edukal läbimisel oleme nii füüsiliselt kui vaimselt treenitud.

Lõppeval aastal niisiis reisisin ma tõepoolest palju, mis lükkab täiesti tagasi minu eelmise aasta kokkuvõtte ootused. Justkui paneb mind olukorda, et ennustada ette uut aastat on selles valguses isegi võimatu. Me võime teha plaane ja seada eesmärke, kuid elu teeb meie eest ise korrektuure. Mõne jaoks on see saatus, millesse ta usub, aga teise jaoks vaid puhtalt juhus ja õnn. Eks ka teie, head lugejad, mõtlete endamisi, milliseid seiklusi ja ootamatusi teie lõppevast aastast enda mälestustesse kirjutate. Kuid ikka ja jälle mida ma olen aastast-aastasse toonitanud: ärge võtke halba kaasa ja kui võtate, siis võtke seda, millest õppida saab. Mõelgem, kui palju teie saite lõppevast aastast enesekindlust. Ka väga rutiinses aastas on elemente, millest kogedes me tundsime rõõmu ja joovastust. Eks ta nii ju on, et kui pole takistusi, pole ka rõõme mida tunda takistuste ületamisest.

Aasta lõppedes saan ma öelda, et minu suurimateks takistustusteks on olnud eesmärgid, mida ma pole jõudnud veel aastaga ellu viia. Kuid tänu neile saan ma uuel aastal tunduvalt kergema vaevaga ületada ja lõpetada tööd, mis mullu pooleli jäid. Minu edasine elu hakkab kujunema ja jätkuma juba hoopiski teises keskkonnas. Berliini kolimine ei olnud lihtne samm ja tõdemusega tunnistades nii emotsionaalselt kui ka materiaalselt raske, aga nagu ma hüvastijätu kõnes mainisin, siis need kes ei ava oma ees uksi, neile jäävad uksed suletuks kogu eluks. Avagem siis ka teie oma elus need uksed, mis on salapärased, tundmatud ja ootamatud, elu on lühike ja tasub pingutamist aga ka nautimist. Mitte ükski hea ja halb ei juhtu eraldi, üks käib teisega alati kaasas ja ka mina ikka sisimas loodan ja pingutan selle nimel, et uus aasta 2019 kannab minu tehtud otsuste tagajärjel vilja ja ma võin ka järgneval aastal öelda, et ma olen endaga rahul, nii nagu ma olen sel aastal.

Kui eelmine aasta oli emotsionaalselt pingeline, siis sel aastal on olnud minu elus olulisel kohal pigem karjäär ja eneseteostus. Nagu eelnevalt sai mainitud, siis selle nimel sai ka tehtud väga olulisi samme ja otsuseid.

Ma soovin ka teile, head lugejad, uusi ja huvitavaid väljakutseid uueks aastaks, palju elamusi, erilisi samme ja kõike muud head mida soovida saab, et järgnev aasta oleks veelgi parem kui eelmine. Eks selle poole me ju paljud püüdleme ja selle nimel tuleb ka võtta vastu riske.

Mina siin Saksamaal Berliinis selleks aastaks lõpetan, et saata ära 2018.aasta väärikalt. Ma loodan, et neil, kes teil oli võimalus mind tundma õppida ja minuga see aasta koos veeta, oli õnnelik ja täis rõõmu ning vaid häid mälestusi. Lõppev 2018. aasta on tõepoolest toonud minu ellu palju huvitavaid inimesi, kellega mul oli au tutvuda ja ka koos töötada. Ma olen valmis võtma vastu uue, 2019. aasta, mis on nüüd kõige muutuste juures elukorralduse poolest hoopiski veel rohkem salapära täis. Küllap oleme me kõik uue aasta ootustes ja saame targemaks taas aasta lõppedes.

Soovin teile head vana-aasta lõppe ja head uut – 2019. aastat.

Frohes neues Jahr!